praktické detaily a sci-fi budoucnost

klikněte pro otevření článku v pdf

Když si firma Bogballe svolá na setkání své dovozce z celého světa, má k tomu pokaždé dobrý důvod. Ve stejnojmenné dánské vesnici uprostřed polí, kde kromě továrny na rozmetadla není nic než pár domků, byste totiž rozhodně svoji dovolenou trávit nechtěli.

Naposledy v roce 2013 nám byla ve vsi Bogballe představena výživná dávka inovací, které posunuly prodeje dánských rozmetadel na rekordní úrovně. Více než polovina prodaných strojů je dnes vybavena nejen váhou, ale též technologiemi TempoTracker, SCD – ovládání 8 sekcí záběru, či navigací Calibrator Free.

Nové setkání v říjnu 2017 tedy slibovalo cosi podobného. Dlužno ovšem říct, že tentokrát jsme o část překvapení dopředu přišli. V České Republice se již od jara totiž testoval jeden ze tří prototypů inovované řady rozmetadel M35.

Mírný pokrok v mezích zákona?

… ne tak docela. Mluvit o revoluci sice nelze, změny u nových modelů M35, M45 a M60 jsou ale vidět na první pohled. A zdaleka nejde jen o „facelift“. Projděme si tedy co nám dánští vizionáři nadělili tentokrát.

Větší objem se neztratí

Přestože základní vana a nástavce zůstávají nezměněny, pevnější konstrukce rámu umožnila navýšit maximální objemy o 500 litrů. Kupříkladu model M2W má svého nástupce M35W a číslovka v jeho středu znamená možnost navýšení objemu až na 3 500 litrů. Obdobně je to s původním M3W a jeho nástupcem M45W. Objemově beze změny zůstává jen největší nesené rozmetadlo na trhu M60W.

Variabilita dávkování

Jeden zákazník si před časem koupil pěkně vybavené Bogballe M2W a po dvou týdnech si posteskl, že takto si to nepředstavoval: „Chlubíte se, jak je váha přesná, já si nastavím na hektar 50 kilo močoviny a ono mi to hodí 55?“ Po rozmetadlu toho uživatelé chtějí stále víc a mají na to právo. Konstruktéři tedy nyní pro jistotu výrazně posunuli limity dávkování v obou směrech. Volbou správné polohy otočné šablony (viz. Foto) lze nyní stroj přesně naladit na to co se od něj čeká. A čekat můžete opravdu hodně, protože stroje M zvládnou nyní vyexpedovat až 900 kg materiálu za minutu. Při záběru 36 metrů a rychlosti 15 km/h to odpovídá dávce 1000 kg/ha. Stejným strojem ale stále zasejete 15 kg hořčice a starosti si nemusíte dělat ani s močovinou z úvodu tohoto odstavce. Potíž totiž nebyla v přesnosti váhy, ale v rovnoměrnosti přísunu materiálu na kotouče. Poloha šablony 2 nyní daleko jemněji odstupňuje zejména malé průtoky materiálu což perfektně odpovídá dávkám 50-100 kg/ha.

Nové Bogballe miluje voduToto heslo neplatí jen pro nová vodotěsná LED světla s IP 67, nebo ostatní elektrické komponenty zabalené navíc ve vodotěsných vacích. Při konstrukci nového rámu stroje si Dánové položili velmi praktickou otázku: „Co vlastně jako uživatel po rámu stroje požaduji?“ Mimo patřičnou nosnost je to zejména snadný přístup do zásobníku hnojiva ale též snadná údržba. Je známo, že všechna minerální hnojiva jsou soli velmi agresivních anorganických kyselin. V suchém stavu neškodné, ale korozní sílu hnojivu dodá teprve voda. Přijde-li tedy u rozmetadla hnojiv na mytí, pak raději sprcha žádná než nedokonalá. Díky chytrým konstrukčním prvkům lze nyní pro mytí celý stroj doslova otevřít tak, že se obsluha s tlakovou vodou snadno dostane skutečně všude kam je třeba. Vlastní rám je navíc opatřen takzvanými mycími otvory. Po přiblížení hubice wapky k otvoru usměrní integrované plastové deflektory proud tlakové vody přesně do nepřístupných zákoutí stroje. Sprcha je kvalitní, velmi rychlá a stroj může být uskladněn absolutně čistý.

ISOBUS nečeká

Ať se to nezávislým výrobcům techniky líbí či ne, traktorů bez ISOBUS výbavy se bude zřejmě prodávat stále méně. Častěji se tak stává, že je nutné starší Bogballe přizpůsobit novému ISOBUS traktoru, nebo je rovnou požadováno, aby nový stroj byl schopen pracovat s jakýmkoliv traktorem v podniku. Řešením je nově představený doplněk s názvem ISOBUS Converter. Jak název napovídá, jde o krabičku, pomocí níž lze spojit klasický Calibrator ZURF s libovolným ISOBUS systémem včetně automatického ovládání stroje pomocí navigace. V agregaci se starším traktorem pak obsluha ovládá stroj pouze Calibratorem a vyřešit je nutné pouze vstup rychlosti.

Vyšší dívčí na závěr

Milovníkům zemědělského SCI-FI pak budiž věnována tato poslední kapitola. Ve zkratce jde inovace spojené populárním SCD systémem. Doplněk byl vyvinut a slouží pro ovládání osmi sekcí záběru při hnojení v klínech. Po stovkách praktických testů dostává SCD novou softwarovou vzpruhu. Každá z osmi sekcí má nyní 5 mezikroků a SCD tak v klínech pracuje opět o něco přesněji. Čtyřicet sekcí již by již doufejme mohlo stačit. Nečekané využití má ovšem SCD ve variabilních aplikacích. Jede-li například souprava na základě aplikační mapy místem, které má předepsané až tři různé dávky je nyní možné doslova vymodelovat různé dávkování i uvnitř záběru stroje. Klíčem je právě využití vlastností systému SCD i mimo klíny. Dvě až tři různé dávky mohou nyní plynulou křivkou přecházet jedna ve druhou. Maximální rozdíl dávek v jednom záběru rozmetadla je při tom až 40%. Jak je u Bogballe dobrým zvykem, radovat se mohou i stávající uživatelé nový software je totiž volně k dispozici i pro starší stroje.

No a co je na všech představených novinkách to nejcennější? Bogballe stále fanaticky lpí na udržení jednoduchosti. Jednoduchost jde totiž ruku v ruce se spolehlivostí strojů.

Úvodní bonmot o nudě v Dánsku měl přirozeně pouze přitáhnout pozornost. Cesty do Mekky rozmetání hnojiv nelitujeme nikdy.