ovládání sekcí je hitem sezóny

klikněte pro zobrazení v pdf

Plynulé ovládání šířky záběru u rozmetadel TPH se dlouho zdálo být téměř nemožné. Doba nicméně pokročila a tato funkce se stala prioritou pro všechny přední výrobce rozmetadel.

Řešení, které v tomto směru představila firma Bogballe na podzim roku 2013 má zkratku SCD (Section Controll Dynamic). Zájem je tak enormní, že již v sezóně 2014-15 je každé třetí prodané Bogballe technologií SCD vybaveno. Novou funkcí jsme navíc dovybavili dalších 7 rozmetadel staršího data výroby. Systém SCD pracuje s celkem 8mi sekcemi teoretického záběru rozmetadla a klíčovým funkčním prvkem je dvojice speciálních, nezávisle ovládaných hradítek (viz. schema).

Trocha tendenční matematiky

Na rozdíl od postřiků, kde o škodlivosti dvojnásobné dávky herbicidu snad nikdo nepochybuje, byla u hnojiv vždy daleko větší benevolence. Argument že „žádné hnojivo, které na pole spadne, se přece neztratí“ je dnes již naštěstí překonán a tak můžeme začít počítat.

Při 30ti metrovém záběru uspoří funkce SCD ve 45°klínu cca 450m2. Tedy 450m2 nebude pohnojeno podruhé. V závislosti na dávce to odpovídá 5 až 9kg hnojiva u jednoho pojezdu. Přičtěme li k tomu, že SCD velmi elegantně řeší také obvyklý poslední řádek se zúženým záběrem, lze na 60 ha pozemku počítat s  úsporou hnojiva ve výši minimálně 1%. Čím menší pozemek, tím se logicky toto procento zvyšuje.

Z uvedeného vyplývá, že investice do ovládání sekcí (příplatek cca 80 tisíc Kč) má u podniků kolem 2000 ha dobu návratnosti kratší než 1 rok.

Máte starší Bogballe?

Příjemným detailem je že Dánská firma vychází vstříc i stávajícím uživatelům Bogballe a nenutí je nakupovat nové modely. Ovládáním sekcí SCD lze bez problémů dovybavit i stroje řady M2/M3 staršího data výroby. V praxi tak dnes s SCD funkcí běží i rozmetadla Bogballe s rokem výroby 2003.

Výčet Bogballe kompatibilních navigací pro funkce automatického ovládání záběru včetně detailů lze nalézt na www.bogballe.cz .

Na objemu záleží

Výrazný trend zvětšování kapacity rozmetadla nejlépe dokazuje první nesené 6kubíkové stroje M6W, které je v nabídce firmy Bogballe od loňska. Skutečně razantním řešením pro velké objemy bez kompromisů je pak kombinace neseného rozmetadla a zásobního vozu Perrein Jumbo. Zatímco na menším zásobníku rozmetadla probíhá chirurgicky přesná kalibrace dávky, celkový náklad soupravy může pohodlně dosáhnout 14ti tun. Soupravu lze navíc kdykoliv rozpojit a nesené rozmetadlo je připraveno pro eventuální pozdní přihnojení.